Kramérs i Dagens industri

I torsdagens Dagens industri kan du läsa en artikel om att fler väljer att köra upp för automatväxlad bil. Erik Larsson från Kramérs Trafikskola samt vår elev Elin Achilles uttalar oss i frågan och kan bekräfta att även vi på Kramérs har märkt en ökad efterfrågan på automatväxlat körkort.

”Växeln är ju ett störningsmoment och egentligen onödig när man tänker på att utvecklingen går mot fler automatväxlade bilar och trenden med elbilar där alla är automater” säger Erik.

”Det är en extra stress med manuell växel som jag gärna slipper. Fast mamma och andra i släkten har tjatat om att jag ska ta vad de kallar ett riktigt körkort. Det går ju att komplettera med en ny uppkörning sedan om jag skulle vilja. Men det tror jag aldrig att jag gör” säger Elin

Hela artikeln går att läsa i Dagens industri torsdagen den 31 augusti.

Klicka på bilden för att se den i helformat.

 

 

 

0 Kommentarer

Lämna en kommentar

Want to join the discussion?
Dela med dig av dina synpunkter!

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *